zwiń

Oświetlenie wnętrz – o czym warto pamiętać?

Zacznij od ogółu…

Można je nazwać lampami oświetlenia ogólnego, ale generalnie, ich główną funkcją jest równomierne rozjaśnienie naszego salonu. Można do nich zaliczyć lampy wiszące, czyli jedne z najpopularniejszych typów. Wszystko przez ich uniwersalny charakter, bo znajdują zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, od łazienki zaczynając, na pokoju kończąc. Bardzo ważne jest, by dobrać oświetlenie do stylu, w którym urządziliśmy bądź dopiero będziemy urządzać salon. Wiszące lampy do salonu to bardzo widoczny element, dlatego warto poświęcić im czas.

Aby odpowiednio dopasować lampę wiszącą, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość naszego salonu. Najprostszą metodą jest obliczenie optymalnej średnicy lampy. Musimy w tym celu zmierzyć długość i szerokość naszego pomieszczenia i dodać te dwie liczby do siebie. Następnie należy pomnożyć ten wynik przez 2,5 – otrzymany wynik wskaże nam średnicę lampy w centymetrach.

Przykładowo: jeśli nasz salon ma wymiary 12m x 10m to suma wynosi 22m2, a pomnożenie tej liczby przez 2,5 da nam w rezultacie wynik 55. Z tego wniosek, że najodpowiedniejsza średnica lampy do salonu o takich wymiarach będzie wynosiła 55 cm.

Jeśli chodzi o wysokość, najlepiej szukać lampy do salonu z regulacją długości – dla większości lamp wiszących istnieje możliwość schowania kabla do rozety przy suficie.

Bardzo ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem są lampy industrialne, czyli takie, które nawiązują wyglądem do lamp niegdyś używanych w halach przemysłowych. Doskonale dopasowują się nawet do eleganckiego wnętrza, dodając mu surowości i charakteru. Ciekawym przykładem jest lampa wisząca STRÖMSTAND 1L E27 od producenta Markslöjd.

Prezentowany model lampy stylizowany jest na modele opraw ze starych hal fabrycznych- duża, odsłonięta, ozdobna żarówka oraz chromowana oprawa klosza idealnie sprawdzi się przy oświetleniu kuchni czy jadalnianego stołu.

Lampy industrialne salon chrom

Lampa wisząca STRÖMSTAD

Chętnie wybierane są również lampy do salonu w stylu skandynawskim, których dominującą cechą jest prosty design oprawy. Sprawdzą się nie tylko do pokoju gościnnego, ale również do kuchni. Taka jest również lampa wisząca od Markslöjd – LEONARDO 1L E27. Metalowy klosz zwisu w kolorze mlecznej bieli został połączony z dębowym trzonem, dzięki czemu oprawa wprowadza cieplejszy, bardziej przytulny nastrój.

Warto jednak pamiętać, że poza lampami typu „zwis”, do lamp wiszących zaliczamy również klasyczne żyrandole. Dają nam one niesamowite możliwości aranżacji wnętrza – niektóre bowiem wyglądają bardzo dostojnie. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem do salonu w stylu orientalnym jest żyrandol produkcji ITALUX – MARVI W-2 E14, którego design nawiązuje do klimatów Dalekiego Wschodu. Dodatkowo, wyjątkowej barwy dodaje mu przyciemniane szkło, które wprowadzi do wnętrza dużo zmysłowego koloru. Więcej o lampach wiszących przeczytasz w artykule „Przegląd najciekawszych lamp wiszących”.

lampy do salonu skandynawska

 

Lampa wisząca LEONARDO

Lampy do salonu żyrandol indie

Żyrandol MARVI

Lampy podłogowe i ścienne

Kolejny sposób na oświetlenie pomieszczenia to wykorzystanie lamp podłogowych (stojących) i ściennych – warto jednak pamiętać, że nie powinny one stanowić głównego źródła światła, a jedynie dodatkowe albo kierunkowe. Lampy stojące mogą dzielić się na takie w stylu nowoczesnym, tradycyjnym, loftowym albo wykorzystujące oświetlenie LED. Stojące lampy industrialne stanowią element dopełnienia np. przy fotelu i kredensie z książkami albo przy sofie.

Konstrukcja oprawy Talaro E14 marki SPOT Light oparta została na ruchomym wysięgniku. Regulowane ramię (harmonijka) to świetne rozwiązanie, gdy chcemy skupić światło na wybranym punkcie. Pamiętaj, by odpowiednio dopasować wysokość lampy do innych elementów wyposażenia, najodpowiedniejsza, do większości salonów będzie wysokość około 1,5m.

Lampy industrialne podłogowe

Stojąca lampa Talaro

Ścienne lampy do salonu występują najczęściej w formie kinkietów, i to jedne z najpopularniejszych rozwiązań. Spełniają funkcję dodatkowego źródła światła. Bardzo dobrze tego typu rozwiązania sprawdzają się w sypialni, budując wyjątkowy nastrój, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by doświetlały fragment salonu. Jeśli jesteśmy posiadaczami niskiego mieszkania, kinkiety skierowane w stronę sufitu optycznie go powiększą. Gdybyśmy chcieli podkreślić fakturę ściany, punktowe oświetlenie przy użyciu kinkietu, okaże się w tym pomocne.

Lampy stołowe

 

Kolejnym elementem, który będzie dodatkowym sposobem na doświetlenie i dodanie klimatu są lampy stołowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość ich przenoszenia w dowolne miejsca w pomieszczeniu. Sprawdzają się nie tylko jako element na stolik nocny, ale również jako lampy do salonu, które dodają klimatu. Aby wybrać lampę stołową należy zwrócić uwagę, by jej barwy pasowały do reszty pomieszczenia. Do wyboru mamy, jak w poprzednich przypadkach, właściwie każdy styl. Lampy industrialne na stół albo kredens mogą okazać się elementem, który zwróci szczególną uwagę gości. Tak jest w przypadku lampki Kadina E14 od SPOT Light, która ma wspaniały, loftowy design i mosiężny kolor.

Lampy do salonu stołowa loft

Lampka KADINA

W czasie wyboru stołowej lampy do salonu ważne jest również, aby nie była ona zbyt duża w stosunku np. do stolika, na którym zamierzamy ją postawić. Należy pamiętać, aby wybrać model ze stabilną podstawą, niezbyt lekki i z odpowiednio długim kablem. Jeśli klosz będzie zakrywał żarówkę, światło będzie przyjemnie przytłumione. W przypadku, gdy wybieramy lampę stołową jedynie jako element dekoracyjny, możemy pozwolić sobie na ciemny klosz.

Ważne parametry

Salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego niezwykle ważne jest, by wybrać odpowiednie parametry żarówki, które zapewnią komfort oczom, będą oszczędne i sprawdzą się niezależnie od rozwiązania które wybierzemy.

Do wyboru mamy między innymi żarówki tradycyjne, których używa się coraz rzadziej, lepiej wybrać je do garażu albo piwnicy niż do salonu. Zaczęły jednak tracić na popularności ze względu na większe zużycie prądu i krótszą żywotność.

Halogeny to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które sprawdzi się do dekorowania takich miejsc jak wnęki w ścianie, czy pojedyncze elementy.

Żarówki LED wciąż zyskują na popularności, ponieważ pozwalają zmniejszyć zużycie energii w porównaniu do klasycznych żarówek nawet 10-krotnie, a przy tym ich światło jest na tyle uniwersalne, że sprawdzi się w każdym wnętrzu, nie tylko w salonie. Aby zamienić tradycyjne żarówki na LED musimy pamiętać o jednej rzeczy: jeśli moc zwykłej żarówki wynosi 100W, to aby ją zastąpić ledową jej wielkość emitowanego strumienia światła musi być równa od 1300 do 1530 lumenów. Kolejno żarówka o mocy 75W zamienimy na LED: 920-1060lm, 60W na 700-810lm itd.

Inne oznaczenia

Drugim, niezwykle ważnym aspektem jest wybór barwy światła określonej temperaturą barwową. Do wyboru mamy barwę zimną (5000-6500K), neutralną (3500-5000K) oraz ciepłą (2200-3500K) i właśnie ta ostatnia nada się najlepiej do salonu. Ciepłe światło pozwala się zrelaksować, a z pewnością tego oczekujemy od pomieszczenia. Z kolei neutralna barwa jest bardzo dobra do biur, ponieważ zdecydowanie lepiej podkreśla krawędzie i działa na nas pobudzająco.

Nasze lampy do salonu mają również określone gwinty, warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Jednymi z najbardziej popularnych są gwinty E27, a nieco mniejsze od nich to E14 – spotkamy go w żyrandolach i lampkach nocnych. Jeśli jednak wybierzemy, wspomniane wcześniej, halogeny, będziemy mieć do czynienia z trzonkami GU10 i MR16.

W czasie zakupów możemy się również spotkać z parametrem oznaczonym symbolem „IP”, który oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi i wodą. W salonie nie musimy przejmować się wysokim stopniem IP, zresztą, najczęściej spotyka się lampy do salonu IP20, co oznacza, że oprawy są chronione przed drobnym pyłem. W przypadku, gdy będziemy szukać oświetlenia do łazienki, warto wziąć pod uwagę drugą cyfrę w tym oznaczeniu, która informuje nas o odporności na wodę. 

Oferowane lampy do salonu pozwolą stworzyć nam wyjątkowy klimat i dopełnić całą aranżację.

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone