Oświetlenie pokoju dziecięcego
Oświetlenie w pokoju niemowlaka
Mamy świadomość tego, że oświetlenie w pokoju dziecka to ostatnia rzecz, o jakiej myślą rodzice nowo narodzonego dziecka, jednak może ono mieć ogromny wpływ na spokój dziecka, a co za tym idzie, spokój rodziców. Dlaczego? Wyobraźmy sobie dziecko, które przez większość dnia leży w łóżeczku, a jego oczy są skierowane ku górze. Jeśli w pokoju będzie zamontowane oświetlenie centralne z niezasłoniętym źródłem światła, będzie zachodziło zjawisko olśnienia. Dziecko narażone na bezpośredni kontakt ze światłem będzie rozdrażnione i płaczliwe.
Jeśli chcemy w pokoju dziecka zamontować centralne źródło światła (które jest przydatne w sytuacji chociażby sprzątania), zdecydujmy się na oświetlenie z zamkniętym kloszem. Przykładem takiego oświetlenia może być plafon kwadratowy.
Plafon kwadratowy w pokoju dziecka
Plafonem kwadratowym, który szczególnie dobrze sprawdzi się w pokoju dziecka, jest model CLASSIC z kolekcji Nowodvorski. Ten plafon kwadratowy cechuje przede wszystkim minimalizm i prostota, a to sprawia, że może być stałym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego, niezależnie od zmieniających się z biegiem lat aranżacji tej przestrzeni. Najważniejszą cechą tego plafonu jest jednak szklany klosz w kolorze białym, który eliminuje efekt olśnienia.
Kilka scen świetlnych
Aranżując oświetlenie w pokoju dziecka, warto zadbać o zamontowanie kilku źródeł światła. W końcu życie maluszka to nie tylko sen, ale też pora karmienia, przewijania, pielęgnacji czy pierwszych zabaw z rodzicami. Większość z tych czynności wymaga zastosowania odmiennego oświetlenia. Poza oświetleniem centralnym warto zamontować w pokoju kinkiety emitujące ciepłe, przyjemne dla oka światło. Jeśli zdecydujemy się na model z ruchomym przegubem, będziemy mieć możliwość skierowania światła ku górze, a w pomieszczeniu stworzymy idealną atmosferę do drzemki dla maluszka. Przykładem takiego źródła światła może być kinkiet FLORYA marki Horoz Electric:
Oświetlenie w pokoju dzieci 2+
Największym nocnym wyzwaniem dla dziecka w wieku 2+ jest pokonanie po ciemku drogi od łóżka do drzwi. Chcąc tę czynność maluchowi ułatwić, możemy się zdecydować na zamontowanie oświetlenia komunikacyjnego. Mogą to być oprawy wpuszczane w ścianę nieco powyżej podłogi. My proponujemy LED CINDER – kolejną propozycję od Horoz Electric:
Oświetlenie idealne do zabawy i nauki
Gdy dziecko wchodzi w wiek przedszkolny, należy dostosować oświetlenie do jego aktualnych potrzeb. W tym okresie życia zabawa jest już przeplatana nauką, dlatego w pokoju malucha pojawia się biurko, przy którym dziecko może rysować szlaczki czy zajmować się kolorowanką. Na biurku powinna się też znaleźć jego pierwsza lampka biurkowa. W przedszkolach zaleca się oświetlenie o wartości przynajmniej 300 lm, dlatego należy wybrać lampkę biurkową o podobnej wartości lumenów. Przykładem takiej lampki jest propozycja od Horoz Electric – RONI LED BLUE:
Oświetlenie do pokoju ucznia
Dla dziecka, które wchodzi w wiek szkolny, lampka biurkowa o strumieniu świetlnym 300 lm będzie niewystarczająca. Ilość spędzanego czasu przy biurku się wydłuży, a to generuje konieczność zastosowania mocniejszego oświetlenia. Zakłada się, że lampka biurkowa powinna mieć 500 lm, co oczywiście nie oznacza, że wszystkie źródła światła znajdujące się w pomieszczeniu muszą mieć taką wartość.
W przypadku dziecka w wieku szkolnym można już wybrać lampkę biurkową bardziej nowoczesną, bez kolorowych elementów. Przykładem takiej lampki jest model IBIS od Redlux:
Zaprojektowanie oświetlenia w pokoju dziecka nie musi być tak dużym wyzwaniem, na jakie początkowo wygląda. Wystarczy przeanalizować poszczególne potrzeby dziecka na każdym etapie jego życia. Zamontowanie takich źródeł światła jak kinkiety czy wpuszczane oprawy musi być zaplanowane już na etapie układania instalacji elektrycznej, jednak pozostałe elementy oświetlenia jak lampki biurkowe czy oświetlenie centralne, może być zmienione w każdej chwili.