Oświetlenie kostki brukowej – jak skutecznie oświetlić podjazd?
Zlokalizowany przed domem podjazd jest najbardziej uczęszczanym i eksploatowanym fragmentem działki, na której znajduje się budynek. Miejsce to na ogół pokryte jest kostką brukową lub innym rodzajem twardej nawierzchni, pozwalającej bezproblemowo przejechać samochodem nawet przy niesprzyjającej aurze. Aby zwiększyć komfort codziennych powrotów do domu, warto zamontować oświetlenie na podjeździe, które zapewni bezpieczeństwo po zapadnięciu zmroku.
Czym powinny wyróżniać się lampy do oświetlenia podjazdu?
Podczas planowania oświetlenia podjazdu warto wziąć pod uwagę wyposażenie go w czujnik ruchu. Dzięki temu lampy będą zaświecały się tylko wtedy, gdy to niezbędne. Takie rozwiązanie zapewni oszczędność energii. Każda z opraw na podjazd musi sprostać trudnym warunkom atmosferycznym, takim jak: mróz, deszcz, śnieg, wysoka temperatura czy zapylenie. Oświetlenie zewnętrzne powinno być funkcjonalne, niezawodne oraz energooszczędne, dlatego godnymi polecenia źródłami światła z pewnością są LEDy, które wyróżnia wysoka żywotność i niski pobór energii elektrycznej.
Lampy najazdowe – proste i estetyczne rozwiązanie
Chętnie wykorzystywane do oświetlenia podjazdu są oprawy najazdowe. Te niewielkie lampy wyróżniają się bardzo dużą odpornością i są dobrze przystosowane do przejeżdżania po nich kołami pojazdu. Zazwyczaj mają kształt kół, kwadratów lub prostokątów, które emitują przyjazne dla wzroku światło zapewniające doskonałą widoczność w ciemności i jednocześnie chroniące przed efektem oślepienia. Rząd opraw najazdowych może tworzyć niezwykle atrakcyjny efekt wizualny wzdłuż trasy dojazdu do posesji. Lampy najazdowe najlepiej zaplanować przed budową nawierzchni na podjeździe, by uniknąć konieczności jej skuwania. Są proste w montażu i pomimo swojego minimalistycznego designu – bardzo efektowne.
Lampy słupkowe, idealne do oświetlenia podjazdu
Świetnym pomysłem na oświetlenie dojazdu do posesji oraz jej najbliższego otoczenia są lampy ogrodowe na słupkach. Tego rodzaju oprawy wyróżniają się często bardzo atrakcyjnymi formami, np. świetlistej kuli czy małej latarenki. Z ich pomocą można stworzyć przykuwającą uwagę, unikalną alejkę wyznaczającą trasę podjazdu do garażu. Światło tych lamp dodatkowo rozświetla otoczenie, co przydaje się podczas organizacji rodzinnych imprez w ogrodzie. Wśród lamp stojących na słupkach zwracają uwagę lampki solarne, które nie wymagają doprowadzania instalacji elektrycznej. Warto jednak pamiętać, ze takie źródła światła uzależnione są od, zmiennej w naszej strefie klimatycznej, pogody.
Zewnętrzne oprawy ścienne na podjazd
Jeżeli wzdłuż podjazdu ciągnie się ściana, np. ogrodzenia posesji, można wykorzystać ją do montażu opraw oświetlających podjazd. To bardzo wygodne rozwiązanie, które znakomicie spełnia swoją funkcję. Do instalacji wykorzystuje się oprawy ścienne wpuszczone, wykonane ze stali nierdzewnej lub innych trwałych materiałów. Ważnymi źródłami światła, które można wykorzystać na podjeździe są lampy umieszczone na elewacji budynku, np. przed wjazdem do garażu. W tej roli doskonale sprawdzają się reflektory, których strumień można skierować w pożądane miejsce. Oprawy ścienne przy wjeździe zapewniają maksymalne oświetlenie bramy garażowej, co ułatwia manewrowanie pojazdem w warunkach niedostatecznej widoczności.
Podsumowanie:
Oświetlenie podjazdu jest ułatwiającym codzienne funkcjonowanie elementem otoczenia domu. Wytrzymałe i estetyczne lampy zapewnią bezpieczeństwo podczas dojazdu samochodem do posesji w warunkach niedostatecznej widoczności. Nocą oświetlenie podjazdu zapewnia bardzo bardzo ciekawe efekty wizualne, które dodają uroku otoczeniu budynku.