zwiń

Oświetlenie i system szynowy – jak skompletować?

Oświetlenie szynowe – zalety

System oświetlenia szynowego to nic innego jak połączenie ruchomych reflektorków lub innych źródeł światła z szyną, która najczęściej wykonana jest z aluminium. Istnieje kilka możliwości montażu owej szyny. Można ją zamontować bezpośrednio do sufitu lub przy pomocy specjalnych dystansów. Jeśli zależy nam na ukryciu elementów technicznych tego systemu, możemy zdecydować się na szynę wpuszczaną w podwieszany sufit. Ostatnie rozwiązanie zakłada użycie stalowych linek – dzięki nim szyna może znajdować się niżej, jednocześnie dając więcej światła nad przestrzenią, którą chcemy oświetlić. Szyna zamontowana na ścianie może służyć jako doskonałe oświetlenie witryn lub gablot. Niewątpliwie zaletą tego rodzaju oświetlenia jest fakt, że wykorzystuje ono jedno źródło prądu do zasilania kilku źródeł światła.

W jakich pomieszczeniach sprawdza się system szynowy?

Oświetlenie szynowe sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba manewrowania kierunkiem padania światła. Na systemy oświetlenia szynowego najczęściej decydują się osoby, które przestrzeń mieszkalną urządziły w stylu industrialnym i nowoczesnym. Źródła światła na szynach świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, ale stosowane są także do oświetlenia garderoby, biblioteki czy stołu w jadalni. Możliwość ustawienia kąta padania światła sprawia, że lampy na szynach mogą podkreślać elementy dekoracyjne w mieszkaniu, takie jak obrazy czy rzeźby. System szynowy to także świetne rozwiązanie do mieszkań typu loft, czyli takich o otwartej przestrzeni, gdyż ten rodzaj oświetlenia doskonale wyznacza poszczególne strefy mieszkalne.

Oświetlenie szynowe jest także stosowane w obiektach użyteczności publicznej, a w szczególności w sklepach, galeriach, restauracjach, salach konferencyjnych czy do oświetlenia witryn sklepowych.

System 1-fazowy czy szyna 3-fazowa?

Producenci oświetlenia oferują systemy szynowe jednofazowe i trójfazowe. System jednofazowy nie daje wiele możliwości, jeśli chodzi o tworzenie różnych konfiguracji świetlnych, gdyż pozwala jedynie na włączanie i wyłączanie wszystkich reflektorków w tym samym czasie znajdujących się na szynie. Z kolei szyna 3 fazowa daje komfort włączania i wyłączania oświetlenia grupami, ponieważ zastosowane są w niej dwa obiegi prądu, co pozwala nam na sterowanie oświetleniem poprzez włącznik ścienny, a tym samym na dostosowanie ilość potrzebnego światła do pomieszczenia i sytuacji.

Oświetlenie szynowe Spotline

Producent oświetlenia Spotline oferuje systemy szynowe, które sprawdzą się w każdej przestrzeni, niezależnie od tego, czy jest to pomieszczenie mieszkalne, czy obiekt użyteczności publicznej. Oświetlenie szynowe Spotline dostępne jest w trzech kolorach: białym, czarnym i srebrnoszarym. Można się zdecydować na system szynowy Spotline z szyną natynkową lub wpuszczaną. Duży wybór funkcjonalnych i wysokiej jakości reflektorków o różnych barwach światła sprawia, że można dopasować oświetlenie do własnych potrzeb i do przestrzeni, która będzie oświetlana.

Elementy systemu szynowego

Szyna. Dostępna jest zazwyczaj o długości 1 lub 2 m. Może być montowana na suficie lub być wpuszczana do sufitu podwieszanego.

szyna

Zasilanie. Ten element wkładany jest z jednej strony szyny. Wewnątrz znajduje się kostka przyłączeniowa do przewodów. Zasilanie może być podłączone do łączników.

zasilanie-koncowe-czarne-1441628644

Łącznik wewnętrzny. Jego zadaniem jest łączenie szyn. Minusem jest fakt, że nie pozwala na przesuwanie lampy na całej długości szyny.

lacznik-gietki-srebrnoszary-1489063360

Lampy. Najczęściej są to reflektory szynowe, ale można także kupić lampy wiszące i inne rodzaje oświetlenia.

altra-dice-spot-gu10-3-faz.-czarna-1488796784

Adapter. Pozwala na zamontowanie do szyny wybranej przez siebie lampy.

adapter-bialy-1489061633

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone