Lampy solarne całoroczne – czy to praktyczne rozwiązanie?
Lampy solarne ze względu na zasilanie energią pozyskiwaną z promieni słonecznych są najbardziej ekologiczną opcją oświetlenia (i doświetlenia) przestrzeni zewnętrznych. Jedną z najważniejszych zalet tych lamp jest ich bezkosztowa eksploatacja. Jednak czy w Polsce – kraju Europy Środkowej, gdzie średnia liczba godzin nasłonecznienia w ciągu doby znacznie różni się od norm z krajów południowych – to rozwiązanie jest równie warte uwagi? I czy lampa solarna przetrwa nawet deszczową jesień i mroźną zimę?
Całoroczne lampy solarne?
Lampy solarne najczęściej stosowane są w ramach doświetlenia przestrzeni zewnętrznej – wprowadzają magiczną wręcz atmosferę do ogrodu, podświetlają rośliny i założenia architektoniczne. Sprawiają, że nawet skromne posesje prezentują się wytwornie. Latem, gdy słońca jest sporo, akumulatory lamp solarnych zdążą się naładować i cieszyć oko przyjemnym światłem po zmroku. Ale czy lampy solarne to rozwiązanie dobre tylko latem?
Kinkiet solarny ZETA LED 2W IP44 z czujnikiem ruchu
Wiele zależy od jakości lamp solarnych. Jeśli zdecydujemy się na ich zakup w dyskoncie spożywczym, wygrzebując mniej poobijane egzemplarze z kartonów z artykułami promocyjnymi, może i zapłacimy tylko kilka złotych, ale zapewne szybko pożałujemy takiego wyboru. Lampy solarne, by zachowywały maksimum swoich możliwości o każdej porze roku – muszą być dobrej jakości.
Słupek ogrodowy solarny CHEVALIER LED 2,2W 3000K IP54 – aluminium
Lampy solarne całoroczne wydajne nawet zimą?
Tempo rozwoju technologii w przypadku lamp solarnych zachwyca. Coraz bardziej nowoczesne panele solarne nie potrzebują już ciągłej, wielogodzinnej ekspozycji na pełnym słońcu, by oświetlać przestrzeń po zmroku. Współczesne lampy solarne są całoroczne – działają mimo niesprzyjającej pogody lub pory roku.
Wpływ na zachowanie wydajności lampy solarnej mają jej parametry techniczne. Istotna jest odporność na wilgoć i niskie temperatury. Lampy solarne wątpliwej jakości prawdopodobnie nie przetrwają nawet jesieni, nie wspominając już o zimie.
Należy też pamiętać, że zabrudzone panele słoneczne nie będą pobierać energii tak, jak obiecuje producent. Choć eksploatacja tego typu oświetlenia nie generuje kosztów, to jednak wymaga podstawowych czynności konserwacyjnych (np. przetarcia paneli szmatką).
Czy warto zainwestować w lampę solarną?
Najkrótsza odpowiedź na pytanie czy warto zainwestować w całoroczną lampę solarną brzmi: tak, ale… nie warto oszczędzać na jej zakupie. Dobrej jakości lampa solarna generuje szybko odczuwalne korzyści i oszczędności – nie pobiera prądu, jest łatwa w montażu i utrzymaniu, nie wymaga pieczołowitego rozplanowania instalacji elektrycznej i przekopywania ogrodu, nie wiąże się z dodatkowymi kosztami przez cały okres użytkowania (pomijając ewentualną zmianę źródła światła) i nie obciąża środowiska naturalnego. By korzystać w pełni z tego potencjału, należy dokonać przemyślanego zakupu. A to z kolei wiąże się z wyborem możliwie najlepszej jakości lampy, która tym samym będzie droższa. Warto jednak pamiętać, że to wydatek jednorazowy, który na pewno zwróci się ze sporą nawiązką.
W sklepie Oto Lampy znajdziesz najlepsze artykuły oświetleniowe na każdą kieszeń. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz najbardziej optymalne dla siebie rozwiązania!