Lampy Markslojd – nowości w ofercie
Markslojd to szwedzka marka oświetleniowa, której projekty z uwagi na odwołania do historii designu oraz zmysł do przekształcania inspiracji w nowoczesne projekty, pozwoliło osiągnąć wysoką i ugruntowaną pozycję.
Na tle konkurencji, projekty oferowane w katalogu produktowym marki wyróżnia innowacyjność oraz delikatna korespondencja z kultowymi modelami opraw takich tytanów dwudziestowiecznego wzornictwa, jak Verne Panton, Paul Henningsen, Arne Jackobsen (Skandynawia) czy Alvar Alto, Peter Behrens, Marcel Breuer i Wilhelm Wagenfeld (europejska szkoła bahausu). Ponadto, w ofercie Markslojd nie brakuje opraw, które nazwalibyśmy klasycystycznymi lub vintage, których projekty sięgają jeszcze dalej, bo do trzynastowiecznej Anglii, okresu gotyku i okresu nowoangielskiego, a także do osiemnastowiecznego późnego baroku, w którym dominował przepych i bogactwo zdobień.
Projekty marki to wyjątkowe oświetlenie dla osób, które świadomie podchodzą do aranżowania przestrzeni, a celem projektu wnętrza jest stworzenie miejsca spójnego i funkcjonalnego, gdyż każdy z wymienionych projektantów tworzył w oparciu o idee, w której funkcja była najważniejsza. Co więcej, wykorzystywane współcześnie projekty skandynawskich i niemieckich projektantów opierają się dokładnie na tych samych zasadach, dlatego nie tracą one na jakości w wymiarze skuteczności, a z uwagi na postępującą technologię w dziedzinie oświetlenia stają się jeszcze lepsze.
Markslojd – lampy w stylu nowoangielskim
Gotyk, o którym mowa choć powstał we Francji, najsilniej rozwinął się w Anglii zapisując się w historii jako jeden z najdłużej trwających oraz najbardziej płodnych okresów. To, co wyróżnia sztukę gotyku to monumentalność. W przypadku projektów oświetlenia, charakterystyczna jest konstrukcja samego stelaża lampy, której ozdobne wykończenia, które w zależności od modelu, stanowią podstawki pod długie świece lub gwinty pod wkręcenie stylizowanych na płomień żarówek. Z podstaw najczęściej zwisają odbijające światło kryształowe sople.
W ofercie marki Markslojd znajdują się także modele bogatsze, które wzorniczo odwołują się do wspomnianego baroku, głównie późnego okresu- rokoko. W odniesieniu do tego stylu lampy wiszące Markslojd to przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości stali stelaże uzupełnione kryształami, a także kompletne lampy, w których stalowe ramiona zastąpiono kryształowymi girlandami lub kloszami zbudowanymi na podstawie połączonych ze sobą kryształowych sznurów
Poniżej jeden z najbardziej ekskluzywnych projektów lampy Markslojd w stylu późnobarokowym.
W seriach Markslojd poza lampami wiszącymi znaleźć można oprawy uzupełniające oświetlenie w postaci ozdobnych kinkietów, a także lamp stołowych i podłogowych, w których zdobienia skupiają się w części stelaża wykończonym gustownie wykonanym, eleganckim, materiałowym abażurem.
W klasycznych seriach producenta nie mogło zabraknąć oświetlenia zewnętrznego, które jest stylizowane na dawne latarnie uliczne i parkowe, których projekty właściwe są dla epoki wiktoriańskiej (Anglia XIXw.)
Lampy Markslojd w drodze do użyteczności
Przeglądając katalog produktów marki Markslojd odnieść można wrażenie odbywania wyprawy w czasie. Wśród oferowanych projektów lamp obserwujemy zarówno modele czerpiące z gotyku, rokoko czy epoki wiktoriańskiej. Na drodze rozwoju techniki nie mogło zabraknąć również projektów kojarzonych z angielskim, dziewiętnastowiecznym nurtem Arts and Crafts jako wstępu do świadomego projektowania nakierowanego na użyteczność z zachowaniem wysokich standardów estetycznych.
Na progu nowego stulecia, w odniesieniu do przemysłowych rewolucji oraz zmiany sposobu myślenia, narodziło się projektowanie użytkowe, którego punktem wyjścia było bezpośrednie zaspokajanie potrzeb. Bardziej niż w przypadku wspomnianego Arts and Crafts, w projektach niemieckiego bahausu (który nota bene, swoje projekty opiera na estetyce wschodniej) stawiano nacisk na użyteczność, prostotę formy, minimalizm w wersji totalnej dopiero później na formę projektowanych sprzętów.
W katalogu Markslojd zauważalne są projekty wspomnianych projektantów związanych ze szkoła w Dessau, jak i skandynawskich autorów.
Skandynawia
Paul Henningsen- lampa wzorowana na słynnej serii Lampy PH
Verner Panton- Lampa Panthella
Niemcy
Peter Behrens- lampa wzorowana na lampie biurkowej, ze składanym ramieniem (proj. AEG)
Marcel Breuer- lampa biurkowa