zwiń

Jak rozplanować oświetlenie wokół domu?

Po pierwsze instalacja zewnętrzna

Podstawową zasadą, do jakiej musimy się zastosować to wybranie między kablami ziemnymi (na napięcie 230V), a napięciem obniżonym do 24V lub 12V – stosowanym w przypadku lamp LED i halogenów. Instalacja elektryczna wykonana powinna być z użyciem odpowiednich kabli z przewodem ochronnym (żółto – zielonym PE), które nadają się do montażu w ziemi. Głębokość, na jakiej powinno się je układać to około 70 cm. Bardzo ważne jest, aby zabezpieczyć obwody wyłącznikami nadmiarowymi i różnicoprądowymi.

W przypadku kabli, które biegną w rurze np. pod chodnikiem, głębokość będzie nieco mniejsza – około pół metra. Jeśli zdecydujemy, że instalacja ogrodowa będzie miała obniżone napięcie, to wystarczy rów o głębokości 30 cm.

Grunt to bezpieczeństwo – na co zwrócić uwagę przy wyborze lampy Opis techniczny oprawy

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oznaczenia lamp, takie jak znak B, który mówi nam o tym, że produkt spełnia polskie normy techniczne.

Klasa ochronności oznaczona jest cyfrą rzymską i w przypadku ogrodu, powinno być to II, a jeśli interesuje nas lampa ogrodowa do oczka wodnego wybierzmy III.

Bardzo często spotykanym symbolem jest IP, który wskazuje nam na przeznaczenie urządzenia i jego odporność na warunki zewnętrzne. Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed wnikaniem ciał stałych. Skala wynosi od 1 do 6, gdzie 6 oznacza całkowitą ochronę przed wnikaniem pyłu (IP6X). Z kolei druga cyfra to informacja, w jakim stopniu urządzenie chronione jest przed wilgocią. W tym przypadku brak ochrony oznaczony jest IPX0, a IPX9 to ochrona przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem. Każda lampa ogrodowa powinna mieć co najmniej IP44, co oznacza, że będzie chroniona przed drobinami o wielkości ponad 1 mm i podczas deszczu. W przypadku oświetlenia oczka wodnego należy wybrać IP68 – to gwarancja ochrony na zanurzenie w wodzie.

Rodzaje lamp

Aby zaoszczędzić sobie kłopotów, musimy zdecydować, które elementy na zewnątrz chcemy oświetlić. Każda lampa ogrodowa ma odpowiednią funkcję i to właśnie dzięki tej różnorodności Twój ogród będzie wyglądał interesująco. Standardowo oświetla się drogi, ścieżki oraz miejsca takie jak ławki czy altana. Jeśli chcemy, żeby nasz ogród wyglądał naprawdę bajkowo, warto oświetlić drzewa albo piękne krzewy, które są w naszym ogrodzie.

Możesz wybrać spośród wielu rodzajów lamp, a najpopularniejsze to między innymi: słupki montowane w gotowych fundamentach i kinkiety na ściany. W przypadku wysokich latarni musimy pamiętać o solidnym fundamencie, ponieważ w beton będą wtapiane śruby mocujące. Poza tym, mamy jeszcze lampy do zabudowy (do podwieszanych sufitów), oprawy najazdowe (na nawierzchnię podjazdu), lampy z czujnikiem ruchu (np. Osram Noxlite) oraz reflektory, które pozwalają na swobodne oświetlanie wybranych obiektów.

Wejście i ścieżka

Ważną kwestią jest oświetlenie całej drogi, od furtki pod drzwi wejściowe domu. W tym przypadku można wybrać reflektor, szczególnie sprawdzi się reflektor, który można zamontować w ziemi. Taki jest na przykład NAUTILUS SPIKE XL GU10 IP65 1,5m, który wyposażono w klin ziemny o długości 17,5 cm. Z myślą o różnych warunkach pogodowych, jakie mogą go spotkać, producent (SLV by Spotline) zadbał o wysoki stopień szczelności IP65 oraz wykonanie z solidnego aluminium.

W przypadku ścieżek możemy zdecydować się na oświetlenie całej ich powierzchni albo np. tylko brzegów i w tym przypadku należy sprawdzić, czy lampa ogrodowa, którą chcemy tam umieścić ma możliwość regulacji kierunku padania strumienia światła. ZENITH PT1 MEDIUM GU10 IP44 Ideal-lux doskonale sprawdzi się, jeśli uznamy, że lampa ogrodowa ma być niewielka. Stopień szczelności to IP44, a wykonanie jej z aluminium sprawia, że wygląda ona nowocześnie. Dzięki regulacji kąta padania światła możemy uzyskać ciekawy efekt. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie lamp solarnych, które pozwolą na swobodne przenoszenie oświetlenia oraz brak konieczności wykonania instalacji elektrycznej.

lampa ogrodowa reflektor nautilus

REFLEKTOR NAUTILUS

Lampa ogrodowa wokół domu

Do oświetlenia przestrzeni wokół domu warto wykorzystać jego ściany, na których z łatwością przymocujemy kinkiety. To niezawodna lampa ogrodowa do podkreślania fasad budynku. W przypadku, gdy szukamy innego rozwiązania, warto wziąć pod uwagę naświetlacze LED, a ich niewątpliwą zaletą są znacznie większe możliwości oświetlania. Warto wybrać oprawę z wbudowanym czujnikiem ruchu, który zaoszczędzi energię. Oprawa Osram NOXLITE LED FloodLight 23W sprawdzi się doskonale ze względu na to, że ma ruchomy panel oświetleniowy i funkcję czujnika, którą można wyłączyć. Spełnia nasze wymagania dotyczące szczelności, ponieważ stopień ochrony to w jej przypadku IP44.

lampa ogrodowa naświetlacz led

NAŚWIETLACZ LED

Podkreśl dekoracje

Poza podstawowym oświetleniem jakie wybierzemy, mamy możliwość doboru światła, które podkreśli dekoracje takie jak skalniaki i oczka wodne. W tym wypadku sprawdzą się reflektory z ruchomą głowicą. Musimy jednak pamiętać, że omawiany wcześniej wskaźnik IP musi w tym przypadku wynosić IP68, jeśli oświetlać będziemy oczko wodne. Producent Paulmann oferuje nam Reflektor Plug & Shine CONE LED 6,8W 24V 3000K IP67, który jest stworzony z myślą o oświetlaniu dekoracyjnym takich obiektów jak drzewka czy skalniaki. Co więcej, jest wysoce odporny na czynniki zewnętrzne, a jego montaż jest prosty i wygodny – to lampa ogrodowa wbijana w ziemię. Ważną cechą tego reflektora jest możliwość wybrania kąta świecenia 20° lub 40°, co jest bardzo wygodne, gdy chcielibyśmy np. oświetlić drzewo w naszym ogrodzie, a możliwość ściemniania za pomocą pilota pozwala na wprowadzenie wyjątkowego klimatu.

LAMPA OGRODOWA oczko wodne

LAMPA DO OCZKA WODNEGO

Ostrowski Handel Internetowy Sp. z o.o. – wszystkie prawa zastrzeżone