Idealne oświetlenie do ogrodu
Jednym z najpopularniejszych obszarów, w którym wykorzystywane jest oświetlenie zewnętrzne jest oświetlenie ogrodu. W ramach tej instalacji nie tylko zwracamy uwagę na to, co oświetlamy, ale także w jaki sposób wykonujemy planowanie instalacji, stawiając na pierwszym miejscu użyteczność instalacji oraz dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań estetycznych.
Instalacja oświetleniowa
Najważniejszą funkcją oświetlenia zewnętrznego jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni po zmroku. Jednak aby instalacja nie stwarzała zagrożenia podczas użytkowania musi ona zostać odpowiednio zaprojektowana, a montaż samego oświetlenia warto zaplanować już na etapie tworzenia sieci domowej.
Biorąc pod uwagę pragmatyczne podejście do tworzenia instalacji, ta zewnętrzna podłączona do instalacji domowej powinna stanowić osobny, niezależny obieg, dzięki czemu w przypadku awarii nie będzie ona miała wpływu na stan sieci wewnętrznej. Ponadto, podczas planowania instalacji zewnętrznej warto obieg podzielić na odrębne obwody, które pozwolą na lepsze możliwości sterowania oświetleniem w zależności od potrzeb.
Zasilanie instalacji zewnętrznej
Planując oświetlenie zewnętrzne możemy zdecydować się na jeden z dwóch systemów zasilania wykorzystując zasilanie niskonapięciowe (12 lub 24V) lub sieciowe (230V). W przypadku instalacji niskonapięciowej konieczne jest wyposażenie sieci w specjalny transformator redukujący. Instalacja o niskim napięciu pozwala na samodzielne wykonanie instalacji i ułożenie kabli, jednak zasilane przez nią lampy ogrodowe są mocno ograniczone, nie tylko pod względem wyboru rynkowego, ale także samej liczby elementów podłączonych do sieci – moc lamp przyłączonych o sieci nie może przekraczaj mocy transformatora. Ponadto, w przypadku układania instalacji niskonapięciowej długość przewodów nie powinna przekraczać 25m co jest istotne w przypadku tworzenia instalacji na dużej powierzchni.
Drugi rodzaj instalacji wykorzystującej stałe napięcie 230V stanowi bardzo uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu możemy zasilić dowolną liczbę elementów nie tylko oświetleniowych, ale także stworzyć przyłącza dla urządzeń elektrycznych, których używamy w ogrodzie lub garażu. Do zabezpieczenia instalacji w przypadku skoków napięcia lub przeciążenia sieci, wykorzystuje się wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe. Z uwagi na sposób montażu instalacji sieciowej i zachowanie wszystkich wymagań związanych z bezpieczeństwem instalacji warto zaplanować układ połączeń przed właściwym urządzaniem ogrodu.
Źródła światła
Decydując się na oświetlenie przestrzeni wokół domu w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na liczbę obszarów, które chcielibyście oświetlić, czy są to wyłącznie ciągi komunikacyjne- podjazdu, chodnik prowadzący do drzwi wejściowych, a może ogrodowe ścieżki biegnące wzdłuż ścian domu i kierujące do elementów małej architektury. Być może posiadacie taras, patio lub miejsce, w którym lubicie spędzać czas w gronie najbliższych. Nie sposób zapomnieć o roślinności- oświetlonych klombach, krzewach, skalniakach i oczkach wodnych, które wpływają na budowaną w ogrodzie atmosferę.
Wskazując te podstawowe obszary od razu dostrzegamy nie tylko mnogość punktów, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu instalacji, ale także efekt oświetlenia. W założeniu wyróżnimy oświetlenie, które będzie w pierwszej kolejności funkcjonalne, w drugiej – dekoracyjne. Z tego względu wybierając lampy ogrodowe warto wykorzystać różne źródła światła, które pozwolą zrealizować nasze oczekiwania.
Wybierając oprawy oświetleniowe przeznaczone do montażu na zewnątrz w pierwszej kolejności zwróć uwagę na stopień ochrony oprawy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. W przypadku instalacji zewnętrznych współczynnik nie powinien być niższy niż IP44, w przypadku stałej ekspozycji na działanie słońca i wody, IP65. Kolejnym elementem jest wspomniany system zasilania- niskonapięciowy lub sieciowy 230V.
Oświetlenie podjazdu i drzwi wejściowych- lampy ogrodowe LED
Do oświetlenia głównych elementów dojazdowych do posesji wybierzmy oświetlenie o wysokiej skuteczności oraz chłodnej barwie. W tym wypadku największe pole manewru dają lampy ogrodowe LED, z uwagi na wysoką skuteczność źródła. Prawidłowo oświetlona fasada, podjazd, brama wjazdowa czy drzwi do domu znacznie wpłynął na poziom bezpieczeństwa podczas parkowania czy identyfikacji osób stojących pod domem.
Do oświetlenia ciągów komunikacyjnych najczęściej wykorzystuje się oprawy stojące- słupki i latarnie, a także kinkiety, które pozwolą na oświetlenie elewacji i ścieżek wokół domu. Kinkiety w oświetleniu zewnętrznym pozwalają na realizację projektów związanych z oświetleniem fasad. Wysoką skuteczność osiągniemy sięgając m.in. po oprawę zewnętrzną marki Horoz Electric. Kinkiet został wykonany ze stali nierdzewnej o wartości IP44, dzięki czemu idealnie nada się do podświetlenia ściany budynku oraz zadaszonego ganku. Oprawa posiada wymienne źródło światła- halogen lub LED, przesłonięte szklaną szybą, która skutecznie chroni je przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych.
Alternatywą dla kinkietów, które co prawda będą nieocenione przy oświetleniu drzwi wejściowych idealnie sprawdzą się naświetlacze LED, które montowane na ścianie budynku pozwolą na oświetlenie o wiele szerszego obszaru, pełniąc główne oświetlenie np. dla podjazdów, garaży, czy ogrodu wokół domu. Prezentowany model oprawy Osram Noxlight to przykład naświetlacza LED montowanego w formie kinkietu. Oprawa posiada wbudowany czujnik ruchu, dzięki czemu oświetli daną przestrzeń tylko w sytuacji, kiedy będzie to konieczne. Z uwagi na wykorzystaną technologię oraz dodatkowe funkcję w oprawie wykorzystano ledowe źródło o temperaturze barwowej 3000K i współczynniku odwzorowania na poziomie Ra>80. Oprawa została zaprojektowana z przeznaczeniem do montażu zewnętrznego co przełożyło się na stopień szczelności oprawy IP44.
Oświetlenie ciągów komunikacyjnych
Jak już wspominaliśmy, jednym z najczęściej oświetlanych elementów zewnętrznych są wszystkie ciągu komunikacyjne, zarówno te doprowadzające do drzwi wejściowych, jak i pozostałe otaczające posesję. W tym wypadku rynek oświetleniowy pozwala na szeroki wybór opraw, które różnią się przy sobą przede wszystkim systemem montażu a raczej zaangażowaniem w jego prawidłowe wykonanie. W przypadku, gdy nie posiadamy odpowiednio przygotowanej instalacji z pomocą przychodzą nam stojące lampiony solarne. Ich skuteczność po zmroku zależy od poziomu nasłonecznienia ogniw fotowoltaicznych.
Tego typu oświetlenie nie jest oświetleniem stałym. Jeśli na planowanym do oświetlenia obszarze nie ma aż tak dużej ekspozycji na działanie promieni słonecznych, lampy możemy naładować na balkonie lub oknie w donicy, a następnie wieczorem umieścić je w dowolnych punktach w ogrodzie. To rozwiązanie pozwala także na swobodną zmianę miejsc oświetlenia w zależności od bieżących potrzeb.
Niemniej, jeśli planujemy wykonanie instalacji, a w założeniu mamy montaż opraw o wysokiej skuteczności warto zwrócić uwagę na klasyczne stojące słupki. W zależności od charakteru naszego ogrodu na rynku dostępne są lampy wyposażone w klasyczne, inspirowane parkowymi oprawami klosze, a także bardzo nowoczesne wzory opraw w minimalistycznym stylu.
Lampa stojąca Gela to model przeznaczony do montażu na zewnątrz dlatego materiał oraz sposób wykonania oprawy spełnia wysokie standardy ochrony źródła światła przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Oprawa została przeznaczona do montażu w sieci o stałym napięciu 230V. Słupek ogrodowy idealnie sprawdzi się przy oświetleniu chodników, podestów, a także skalniaków.
Ciekawą alternatywa dla tych klasycznych modeli opraw jest wykorzystanie świecących kostek brukowych, które montowane są bezpośrednio w płycie chodnikowej.
Oświetlenie małej architektury ogrodowej i dekoracji
Za małą architekturę ogrodową uważa się wszelkie małe obiekty- posągi, wodotryski, figury, a także altanki, piaskownice czy śmietniki. Poza architekturą, w ogrodzie często spotykamy skalniaki dekoracyjne ekspozycje kwiatowe, oczka wodne czy klomby, które z chęcią oświetlamy, aby zbudować wyjątkową atmosferę naszego ogrodu po zmierzchu. Do oświetlenia tego typu ekspozycji idealnie nadają się reflektory. Większość z nich posiada ruchome głowice, które umożliwiają nie tylko dowolne skierowanie strumienia światłą, ale także dopasowanie kąta świecenia.
Reflektory ogrodowe z uwagi na dużą ekspozycję i najczęściej brak dodatkowych osłon wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, których szczelność rzadko jest na niższym poziomie niż IP65. Dzięki temu nie tylko idealnie sprawdzają się do oświetlenia miejsc, w których panuje duża wilgotność, co doskonale sprawdzą się nawet przy stałym kontakcie z wodą przy oświetleniu np. oczka wodnego. Prezentowany reflektor posiada stopkę, która stanowi stelaż dla głowicy oraz klin, dzięki któremu umieścimy oprawę w dowolnie wybranym podłożu. Aluminiowy reflektor Nautilus został zaprojektowany pod kątem standardowej sieci zasilającej 230V. Dzięki przewodowi zasilającemu o długości 150cm możliwe jest dowolne rozmieszczenie. Montaż oprawy może zostać przeprowadzony przy wykorzystaniu klinu lub bezpośrednio na podstawie stelaża. Dzięki temu rozwiązaniu reflektor SLV by Spotline stanowi uniwersalny model oświetlenia z przeznaczeniem do montażu nie tylko w podłożu, ale także przy instalacji naściennej.