Funkcjonalne oświetlenie stołu
Każde wnętrze wymaga indywidualnego podejścia, jeśli chodzi o oświetlenie. Podczas projektowania domowej instalacji, w planie minimum należy uwzględnić wnętrza głębokich szafek, wnęki w ścianach, a także biurka i stoły. Te ostatnie będą przedmiotem naszych rozważań. Czas zastanowić się, jakiego rodzaju oprawy pozwolą nam na pełne wykorzystanie możliwości konkretnych blatów.
Oprawy oświetleniowe powinny być integralną częścią stylu, w którym urządzamy dom. Jednak zanim jeszcze wybierzemy konkretne lampki stołowe, powinniśmy zastanowić się, czy ich funkcja spełni nasze oczekiwania. W końcu przy stole często pracujemy, uczymy się, odpoczywamy i spotykamy z rodziną i przyjaciółmi. Co więcej, każda z tych czynności wymaga nieco innej aranżacji oświetlenia. Właśnie dlatego dobre oświetlenie stołu jest nie tylko bardzo istotne, ale też nie jest sprawą prostą.
Projekt instalacji oświetleniowej
Przygotowywanie projektu instalacji oświetleniowej to pierwszy moment, w którym powinniśmy uwzględnić funkcjonalne oświetlenie blatów. Schematy ideowe instalacji muszą przewidywać przynajmniej dwa, niezależne od siebie obwody. Pierwszy trzeba zarezerwować dla oświetlenia głównego w każdym pomieszczeniu. Drugi obwód może być przeznaczony do zadań specjalnych i wspomóc nas przy doświetlaniu konkretnych powierzchni.
Ponadto, do stworzenia w pełni funkcjonalnego oświetlenia domu, niezbędne będą gniazda elektryczne, dzięki którym lampa stołowa, podłogowa, czy też lampki dekoracyjne, nie będą wymagały przeciągnięcia kabli przez całe pomieszczenie. Wobec tego, dla dodatkowych źródeł światła, należy przygotować przynajmniej trzy dodatkowe gniazdka w większych, i dwa w mniejszych, pomieszczeniach. Może się wydawać, że to przesada. Jednak nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której idealną kompozycję światła zapewnią swoją obecnością dwie lampy podłogowe i jedna lampa stołowa.
Kolejną istotną kwestią są ściemniacze, pozwalające na modyfikowanie zależnie od potrzeb natężenia światła. Natężenie światła określa jasność oświetlenia powierzchni w luksach. Jeden luks jest równy lumenowi na metr kwadratowy. Ponieważ ściemnianie światła wpływa nie tylko na panujący klimat, ale też na wartość lumenów, zastosowanie tego rozwiązania w instalacji może pozytywnie oddziaływać na wysokość miesięcznych kosztów oświetlenia.
Oświetlenie stołu w kuchni, jadalni i salonie
W tych pomieszczeniach najlepsze oświetlenie zapewni lampa wisząca bezpośrednio nad powierzchnią stołu. Kuchnia i jadalnia są miejscami szczególnymi. To właśnie w nich wspólnie z innymi osobami spędzamy dużo czasu także przy stole. W związku z tym nie możemy bagatelizować kwestii dobrego samopoczucia naszych gości.
Odpowiednia odległość lampy wiszącej nad stołem od blatu, będzie uzależniona od rozmiaru stołu. Z drugiej jednak strony istotna jest także możliwość rozpraszania światła przez daną lampę, a co za tym idzie – powierzchni, którą jest w stanie oświetlić. Jednak możemy przyjąć, że odległością minimalną jest 55-60 centymetrów. Lampa stołowa zawieszona możliwie najniżej, powinna skutecznie osłaniać źródło światła po bokach. W przeciwnym razie żarówka będzie razić, świecąc prosto w oczy. Duże lampy, a także te z kilkoma źródłami światła, z powodzeniem mogą znaleźć się wyżej, nawet metr nad powierzchnią stołu. Rzecz jasna, ostateczne położenie będzie uzależnione nie tylko od oprawy, ale również od mocy źródła światła.
Wyjątkiem od wykorzystania w tych pomieszczeniach lampy wiszącej, jest stół kuchenny, który stoi pod ścianą, a nad nim znajdują się szafki. Żeby dobrze doświetlić jego blat, należy osadzić lampki punktowe w dnie szafek znajdujących się nad stołem.
Na szybką zmianę przeznaczenia powierzchni, pozwoli nam wykorzystanie ściemniacza, lub zrezygnowanie z lampy na rzecz skromniejszych, a przy tym bardziej nastrojowych opraw, jak lampki stołowe.
Oświetlenie blatów do pracy
Stoły i biurka, przy których pracujemy, również wymagają odpowiedniego traktowania. Odpowiednio wybrane lampki stołowe pozwolą nam pracować i uczyć się przy właściwym świetle, które nie będzie męczyło naszych oczu. W tym kontekście istotne są nie tylko: barwa światła i współczynnik oddawania barw, za które odpowiada żarówka, ale również kąt padania światła i – ponownie – jego odległość od powierzchni stołu lub biurka.
Lampa stołowa ustawiona niedaleko nas na blacie, pozwoli nam na dowolne manipulowanie odległością strumienia światła od nas, co jest przydatne ze względu na zmieniające się w ciągu doby potrzeby. Lampki stołowe które nie pozwalają na swobodne regulowanie wysokości, powinny być na tyle wysokie, by źródło światła o mocy 400 lumenów nie znajdowało się wyżej, niż 50 cm ponad blatem. Odpowiednio mocniejsza żarówka powinna znajdować się wyżej, słabsza – najwyżej 35 centymetrów nad blatem.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że nasze oczy męczą się szybciej w czasie pracy przy dużym kontraście oświetlenia. Dlatego ważne jest, by lampka na stole nie była jedynym źródłem światła w czasie naszej aktywności – niezależnie od tego, czy jest ona umysłowa, czy fizyczna. Najlepszym wyjściem będzie włączenie oświetlenia ogólnego, które w tym przypadku będzie doskonałym tłem.
Oświetlenie dekoracyjne
Lampki stołowe mogą również pełnić rolę opraw dla światła dekoracyjnego. Przy tym rodzaju oświetlenia kluczowy jest nastrój, który można zbudować z jego pomocą. Zatem ponownie istotna jest oprawa, a także strumień światła sączący się ze źródła. Tym razem można z powodzeniem sięgnąć po żarówki z ozdobnymi żarnikami. Ich moc może być niewielka, dzięki czemu oprawa nie musi ich zasłaniać – wystarczy, że delikatnie zaznaczy ich obecność.
Wybór opraw zgodnych ze stylem aranżacji
Ustalenie liczby źródeł światła i wiedza o ich odpowiedniej odległości od oświetlanej powierzchni, pozwoli na przeprowadzenie wstępnej selekcji. Spośród opraw, które będą właściwe dla naszych przestrzeni ze względu na funkcjonalność, można wybrać te, które będą pasować do wystroju. Znaczenie ma każda lampa – wisząca, podłogowa, a także lampa stołowa. Loft, wnętrze klasyczne, skandynawskie – niezależnie od wybranego stylu, każda przestrzeń wymaga iluminacji, która zespolona z resztą pomieszczenia, podkreśli naszą koncepcję i pozwoli osiągnąć zachwycający efekt.
Oświetlenie ogrodowe – przegląd oferty
Sprawny i zoptymalizowany pod wieloma względami system oświetlenia przestrzeni publicznej warunkuje komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się po zmroku. Praktyczne funkcje doprowadzania światła wydają się być oczywiste. Jednak nie sposób projektując i zagospodarowując teren nie brać pod uwagę walorów estetycznych elementów oświetlenia – tak jednostkowo, jak i na szerszą skalę. Innymi słowy – system oświetlenia zewnętrznego powinien współgrać z całą aranżacją terenu, uzupełniać ją, wydobywać potencjał i stanowić z nią spójną całość.